image1 image2 image3 image3 image3
logotype

Zajęcia wakacyjne w bibliotece w Gwiździnach

wakacje gbp gwizd 2014

Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież na zajęcia wakacyjne w bibliotece w Gwiździnach w dniach 15-19 lipca 2014r. w godz. 10:00-14:00. W programie spotkań m.in. warsztaty cyrkowe, które poprowadzi pani Joanna Bejer, a także zabawy z książką, zajęcia sportowe, w terenie oraz zajęcia kulinarne. Dla najaktywniejszych uczestników zajęć niespodzianki. Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie udziału w Bibliotece w Gwiździnach. Biblioteka w Gwiździnach dnia 17 lipca 2014 r. czynna będzie w godz. 9:00-17:00 z powodu organizacji zajęć wakacyjnych z dziećmi.

Jamielnickie DKK prezentowane w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbył się dwudniowy - VI Zlot Moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki.  Spotkanie rozpoczęło się wykładem " Dyskusyjne Kluby Książki w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa" Elżbiety Kalinowskiej - Zastępcy Dyrektora Instytutu Książki, Ogólnopolskiej Koordynatorki Programu DKK. Marcin Skrabek - menager, wydawca a także wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego przekonywał do popularyzacji literatury czeskiej i słowackiej.  Notabene okazuje się, że Czesi są najlepiej czytającym narodem w Europie.  Atrakcją pierwszego dnia okazało się jednak spotkanie z Markiem Szczygłem – dziennikarzem, reportażystą i pisarzem, który podobnie, jak Marcin Skrabek prezentował świat kultury czeskiej.  Drugi dzień spotkania poświęcony był stricte działalności Dyskusyjnym Klubom Książki. Obok trzech bibliotek miejskich, tj.: Braniewa, Mrągowa i Olsztyna swoją działalność prezentowała również biblioteka wiejska z Jamielnika. Dla jamielnickiej biblioteki było to wyróżnienie. Działalność DKK przedstawiona była w postaci dwóch prezentacji, którą wykonały: moderatorka DKK- Elżbieta Olszta oraz klubowiczki, tj. : Adrianna Michałkiewicz i Karolina Kłosowska. VI Zlot Moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki w Olsztynie odbył się w dniach 11-12 czerwca 2014 r.

zobacz prezentacje

Zajęcia wakacyjne w Bratianie

 polkolonie2014web

VIII Marsz na Grunwald

marsz2014 web5 lipca 2014r. w Krainie Brata Jana w Bratianie już po raz ósmy odbędzie się historyczna impreza ‘Marszu na Grunwald’, naradę Wielkiego Mistrza z dostojnikami i gośćmi zakonu oraz ostatnie wydarzenia w obozie krzyżackim, jakie miały miejsce na zamku w Bratianie przed bitwą pod Grunwaldem. Jest to zarazem koncentracja wojsk krzyżackich przed wyprawą na Grunwald. W dniach 5-13 lipca 2014r. orszak obozować będzie w Bratianie, Lubawie, Szczepankowie, Rumianie, Rybnie oraz Dąbrównie Grunwaldzie, gdzie 13 lipca o godzinie 13:00 bratiańskie bractwo rycerskie zorganizuje Turniej Konny - Zdobywanie Grodu.

Impreza jak co roku rozpocznie się w Bazylice św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim, gdzie o godzinie 12:00 odbędzie sie pasowanie aż trzech rycerzy: Jacek Wójcik z Radzymina, którego celebransem będzie Artur Miernik - Komtur Nowego Jasieńca; Jacek Mianowski z Mławy, którego celebransem będzie Andrzej Stasiński - Dowódca Chorągwi Chełmińskiej oraz Paweł Książek ze Szczytna, którego celebransem będzie Grzegorz Drążek - Komtur Szczytna. Po pasowaniu na rycerzy Ks. Proboszcz Zbigniew Markowski udzieli błogosławieństwa wojskom. Między godzina 13:00 a 14:00 nastąpi przemarsz orszaku rycerskiego z Nowego Miasta Lubawskiego do Krainy Brata Jana w Bratianie gdzie od godziny 14:30 rozpoczną sie główne atrakcje VIII Marszu na Grunwald. Rycerze staną w szranki w turniejach: bojowym na miecze, łuczniczym, kuszniczym, rzutu włócznią i toporem, w których do wygrania będą m.in. miecz, łuk oraz wiele ciekawych nagród. W bratiańskim grodzie odbywać sie będą zabawy plebejskie, pokazy tańców średniowiecznych oraz jazdy konnej. Na swoim kramie zaprezentuje się także Tadeusz Grajpel - heraldyk i sfragistyk, znany specjalista zajmujący się dawną sztuką drukarską. Właściciel wiodącej pracowni rekonstrukcji starodruków i pieczęci. Współpracownik Biblioteki Narodowej, Muzeum Narodowego, Muzeum Pałac w Wilanowie i innych muzeów krajowych. Nie zabraknie również kramów z jadłem i napitkiem. A wszystko to przy dźwiękach Kapeli Brata Jana, mławskiej formacji Parafraza oraz zespołu PERCIVAL. Percival swoją muzyką, na którą składają się utwory ludowe, a także kompozycje zespołu, przekazuje klimat i atmosferę wczesnego średniowiecza, przenosi słuchacza w świat naszych przodków.

O godzinie 18:30 na plenerowej scenie w Krainie Brata Jana odegrana zostanie inscenizacja ‘Ostatnia Wieczerza’, przedstawiająca naradę Wielkiego Mistrza z dostojnikami i gośćmi zakonu przed bitwą pod Grunwaldem zaś około godziny 21:00 rycerze walczyć będą w inscenizacji ‘Bitwa o Bratian’. Na zakończenie VIII Marszu na Grunwald, około godziny 21:45wystapi zespół Percival Schuttenbach - polski zespół folkmetalowy z Lubina. Ich muzyka to słowiański folk metal z wpływami folk-rocka i rocka progresywnego.

Również w sobotę 5 lipca w świetlicy OSP Bratian odbędzie się V Otwarty Rycerski Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Nowe Miasto Lubawskie, który rozpocznie się o godzinie 10:30. Około godziny 15:00 w Krainie Brata Jana w Bratianie zaprezentowane zostaną Żywe Szachy, czyli szachowa inscenizacja Bitwy Grunwaldzkiej.

Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Jacek Protas.
Patronat medialny nad imprezą sprawują: TVP Olsztyn, TVP Historia, Gazeta Nowomiejska oraz portal zamki-gotyckie.pl

Terminarz przemarszu do Grunwaldu

6 lipca: 11:00 - msza w kościele w Bratianie, 12:00 – wymarsz: Bratian-Targowisko-Lubawa; 16:00 wejście do Lubawy, 17:00 - rynek: piknik historyczny, I Turniej Rycerski w Lubawie (Turniej wchodzi w skład Rycerskiej Ligi Turniejowej Grunwaldzkiej Akademii Miecza),

7 lipca: 12:00 - postój w Omulu, Szczepankowo – 17:00 rycerski mecz piłki nożnej, 19:00 piknik historyczny,

8 lipca: Rumian - 19:00 piknik historyczny (ranczo P.Rydel),

9 lipca: Rybno - 19:00 piknik historyczny,

10 lipca: Dąbrówno - 14:00 piknik historyczny,

11-13 lipca - obóz w Grunwaldzie: 13 lipca godz. 13:00 ‘Turniej Konny - Zdobywanie Grodu’ (organizatorem turnieju jest Bractwo Rycerskie XXVI Chorągwi Zamku Bratian).

Noc Świętojańska w Bratianie

noc swietojanska 2014 webW sobotę 21 czerwca 2014r. w Bratianie odbędzie się impreza plenerowa z okazji Nocy Świętojańskiej. Zaczynamy o godzinie 19:00 na scenie plenerowej w Krainie Brata Jana. W programie między innymi konkurs wianków i rozpoznawania ziół, konkurs przysłów na Św. Jana, puszczanie wianków, zabawa przy ognisku, turniej łuczniczy o puchar Brata Jana oraz zabawa pod chmurką. Od godziny 16:00 odbywać się będzie spływ kajakowy z Jakubkowa do Bratiana. Zapisy przyjmuje Adam Kopiczyński - tel. 604-507-012.

Jednocześnie na boisku Orlik w Bratianie odbywać się będzie Nocny Turniej Piłki Nożnej. Start godz. 20:00. Zapisy i informacje pod nr tel. 512-359-315 lub u Animatorów na Orliku. Na Noc Świętojańską w Bratianie zaprasza Gminne Centrum Kultury w Mszanowie.

Święto wolności z poezją i historią

CAM00462W tym roku obchodzimy 25. rocznicę zwycięstwa obozu „Solidarności” w wyborach 4 czerwca 1989 roku. To było nasze zwycięstwo i początek ogromnej zmiany, nie tylko w naszym kraju, ale w całej Europie Środkowej i Wschodniej. Prezydent Bronisław Komorowski zapraszał wszystkich do przygotowania i udziału w obchodach pamiętnych wyborów. Gminne Centrum Kultury w Mszanowie również przyłączyło się do świętowania, organizując w Krainie Brata Jana w Bratianie wieczór z historią i poezją śpiewaną.

Spotkanie rozpoczęło sie od wykładu Kazimierza Trybulskiego - emerytowanego nauczyciela, polonisty, autora powieści historycznych: "Ballada o rycerzu Krzyża" i "Za rzeką czasu" oraz eseju popularnonaukowego: "Krzyżacy". Podczas swojej prelekcji pt. ‘Zakon Krzyżacki - mity a rzeczywistość’ złamał negatywny obraz Zakonu Krzyżackiego jaki zazwyczaj pojawia się w literaturze, udowadniając, że nie wszystko było tak proste, jak mieliśmy okazję się przekonać za sprawą Sienkiewicza, że istniała również druga strona medalu.

Po wykładzie oraz prezentacji książek Bractwo Rycerskie XXVI Chorągwi Zamku Bratian zatańczyło kilka tańców średniowiecznych. Na bratiańskiej scenie po raz pierwszy można było posłuchać poezji śpiewanej w wykonaniu mławskiego zespołu Parafraza z Jackiem Mianowskim na czele, znanego w Bratianie jako Jacko z Zacisza.

2014  GCK Mszanowo