image1 image2 image3 image3 image3
logotype

Przegląd twórczości seniorów Zawsze Młodzi

logo zawsze mlodzi 2014Wzorem lat ubiegłych w miesiącu kwietniu odbędzie się Powiatowy Przegląd Twórczości Seniorów „Zawsze Młodzi”, na który zapraszamy gminne zespoły z Powiatu Nowomiejskiego oraz powiatów ościennych. Przegląd połączony będzie z konkursem na "Słodki Lokalny Produkt Spożywczy". W tym roku przegląd odbędzie się dnia 30 kwietnia 2014 r. od godz. 16:00 w świetlicy Gminnego Centrum Kultury w Mszanowie. Organizatorami Przeglądu jest Gminne Centrum Kultury Mszanowo, Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim, LGD Ziemia Lubawska oraz Klub Seniora w Mszanowie.

 

Regulamin przeglądu

Rowerowa majówka z historią

rajd rowerowy - plakat web                Dnia 10 maja 2014 r. odbędzie się rajd rowerowy „Rowerowa majówka z historią” szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej w gminie Nowe Miasto Lubawskie. Trasa rajdu jest następująca: wyjazd z Jamielnika o godz. 9:00 do Gryźlin – Radomna – Bratiana – Nowego Miasto Lubawskiego. Uczestnicy pokonają trasę około 15 km rowerami w jedna stronę i odwiedzą cztery Miejsca Pamięci Narodowej, zapalą znicze przy każdym pomniku a w ramach odpoczynku posłuchają kilku zdań z historii tego miejsca, które przekaże pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie oraz mieszkańcy pamiętający historię danej miejscowości.

                Uczestnicy mogą dołączać do grupy w poszczególnych miejscowościach lub rozpocząć rajd w Jamielniku. To od Was zależy.

                Z Nowego Miasta Lubawskiego autokarem udamy się do Tyliczek do byłej posiadłości generała Waraksiewicza, gdzie spotkamy sie z osobami, które będąc w Waszym wieku znały Generała. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, m.in. ognisko z kiełbaskami.

                Rajd rowerowy jest bezpłatny i uczestniczyć w nim mogą uczniowie powyżej 13 roku życia. Warunkiem uczestnictwa w jest wypełnienie karty uczestnika. Karty dostępne są w każdej szkołach w Jamielniku, Radomnie i Bratianie, siedzibie organizatora (Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Wsi Jamielnik ul. Szkolna 8/1) oraz na stronach www.jamielnik-stowarzyszenie.cba.pl oraz www.gck-mszanowo.pl. Wypełnioną kartę należy złożyć do dnia 20 kwietnia 2014r. w siedzibie organizatora lub w szkołach. Ilość miejsc ograniczona (Jamielnik - 20 miejsc, Radomno - 10 miejsc, Bratian - 15 miejsc).

                Szczegółowych informacji udziela prezes Stowarzyszenia – Barbara Grzywacz (tel.502 648 530). Realizatorem rajdu jest Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Wsi Jamielnik oraz GCK Mszanowo przy wsparciu finansowym Ministra Obrony Narodowej i Gminy Nowe Miasto Lubawskie.

Regulamin rajdu rowerowego

Karta zgłoszenia

Uczninowie bębnili w bibliotece w Bratianie

 

024 marca 2014r. w Bibliotece Publicznej w Bratianie odbyły się warsztaty bębniarskie. W zajęciach wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie a prowadził je Jakub Marcfeld., pracownik Kaczego Bagna - Miejsca Inicjatyw Pozytywnych. Warsztaty Bębniarskie realizowane były przez Kacze Bagno w ramach projektu PASJONAUTYKA - AKADEMIA LOKALNYCH LIDERÓW ZIEMI LUBAWSKIEJ.
Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Uczestnicy bardzo zaangażowali się w zajęcia. Gra na bębnach dostarczyła im dużo radości a młodzi adepci sztuki bębniarskiej wyrazili chęć kontynuacji tego typu zajęć.

Konno do Rzymu

 

RUN to thank JP II

 

Bractwo Rycerskie XXVI Chorągwi Zamku Bratian działające przy Gminnym Centrum Kultury w Mszanowie oraz Stajnia Tarpan z Korbońca uczestniczyć będą w sztafecie konnej z Bratiana do Watykanu aby oddać hołd i osobiście uczestniczyć podczas uroczystości kanonizacyjnych Jana Pawła II oraz Jana XXIII. Konni wraz Nowomiejską Grupą Biegaczy (pod cielesną i duchową opieką ks. Jakuba Maciejko) ruszą 19 kwietnia 2014 r. z Bratiana (start o godz. 16.00 z kościoła parafialnego po błogosławieństwie ks. Kanonika Edwarda Barańskiego) aby 20 kwietnia dołączyć do Grupy Brodnickich Biegaczy i ruszyć wspólna trasą do Watykanu. Tygodniowa trasa sztafety z ziemi polskiej do włoskiej będzie prowadzić przez Częstochowę, Zwardoń, Bratysławę, Travisio, Ravenne, Asyż aż do Rzymu. Jeźdźcy prezentować będą się w strojach z różnych epok polskiej jazdy konnej od rycerza, husarza, szwoleżera z epoki napoleońskiej do ułana II Rzeczypospolitej. Warto dodać, iż w tym roku mija 800 lat od przyjęcia wiary chrześcijańskiej przez Surwabuno - Nobila pruskiego, władcę ziemi lubawskiej z rąk biskupa Chrystiana w roku 1214.

Z tej okazji w Brodnicy odbyło się spotkanie organizacyjne, w którym udział wzieli jeźdzcy konni i członkowie bractw oraz brodniccy biegacze - organizatorzy akcji RUN to thank JP II.

Przyjdz i zobacz portret

05W piątek 28 lutego 2014r. w Gminnym Centrum Kultury w Mszanowie otwarta została wystawa zdjęć grupy fotograficznej 'f8' działającej przy GCK Mszanowo, w której skład wchodzą: Marcin Mielnik, Andrzej Zalewski, Grzegorz Chełkowski oraz Adam Pijaczyński. Panowie już raz prezentowali swoje prace na wystawie fotografii krajobrazowej. Tym razem wystawa dotyka temat portretu.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00 w holu GCK Mszanowo.

W Radomnie uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych

DSC 150028 lutego o godz. 12.00 w Szkole Podstawowej w Radomnie odbyło się spotkanie z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych”. Spotkanie poświęcone było pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963.

 

Czytaj więcej...

2014  GCK Mszanowo